pomoc--photos-background.jpeg
pomoc-pixabay-268533.jpeg
pomoc-stywo-1261728.jpeg
pomoc-vladbagacian-3143757.jpeg
previous arrow
next arrow
Shadow

Grupa terapeutyczna

 

Terapia grupowa to forma leczenia poprzez kontakt z większą liczbą osób o podobnej lub jednakowej specyfice problemów. Polega na regularnych spotkaniach w określonej grupie osób, którym przewodzi terapeuta.

Nie istnieje jeden prawidłowy schemat terapii grupowej - są grupy:

  • otwarte – gdzie praca trwa cały czas, a nowi uczestnicy mogą nieustannie dołączać. To sprawia, że uczestnicy mogą być na zupełnie różnych od siebie poziomach. To jest zaletą, bo osoba, która dopiero rozpoczyna terapię może skorzystać z wiedzy doświadczonych pacjentów kończących cykl terapeutyczny.
  • zamknięte – wszyscy uczestnicy rozpoczynają i kończą terapią razem, po określonym czasie jej trwania.

Na terapię grupową przychodzą osoby odczuwające trudności w komunikacji z innymi i zmagające się z problemami związanymi z funkcjonowaniem w społeczeństwie. Terapia daje okazję do poprawy swojego zachowania i samodoskonalenia.

Korzyści terapii grupowej polegają na tym, że jej uczestnicy otrzymują wsparcie od pozostałych członków grupy, mogą wysłuchać ich historii i przestać odczuwać osamotnienie w swoim problemie. Sama świadomość, że nie jest się jedyną osobą na świecie ze swoimi problemami i dolegliwościami działa terapeutycznie i może nawet wzbudzić chęć pomagania innym.

Sam proces terapeutyczny może nie być łatwy – każdy przechodzi go inaczej, ale najważniejsza jest wytrwałość i stosowanie się do zaleceń terapeuty.

Zazwyczaj osoby kończące terapię grupową odczuwają poprawę w swoim samopoczuciu i w relacjach z innymi osobami. Jednak „wyzdrowienia” nie można spodziewać się z dniem zakończenia terapii. Ten długotrwały proces będzie odbywać się również po opuszczeniu grupy, a zebrana wiedza i doświadczenie będą owocować w przyszłości.

Liczba uczestników terapii grupowej w moim gabinecie, to 6 - 8 osób. Istotne jest, żeby osób nie było zbyt dużo celem zapewnienia każdemu poczucia komfortu i możliwości swobodnego wypowiadania się.

W sytuacji zawiązania grupy terapeutycznej spotkania odbywać się będą raz w tygodniu w określonym dniu, przez okres ok. 3 - 6 miesięcy.

Każde spotkanie terapeutyczne trwać będzie ok. 90 - 180 minut.

 

 

Grupa edukacyjno–rozwojowa

 

To propozycja dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą podjąć systematycznej psychoterapii, a są zainteresowane osobistym rozwojem i wzrostem jakości życia poprzez odkrywanie źródeł swoich trudności i dzięki temu uzyskują poprawę relacji ze sobą i innymi.

 

Warunkiem rozpoczęcia pracy grupowej jest zadeklarowanie do tej formy pomocy odpowiedniej liczby osób. 

© 2020 Gabinet Psychoterapii i Rozwoju Osobistego poMoc