pomoc--photos-background.jpeg
pomoc-pixabay-268533.jpeg
pomoc-stywo-1261728.jpeg
pomoc-vladbagacian-3143757.jpeg
previous arrow
next arrow
Shadow

Psychoterapia małżeństw / par

 

Na początku związku poddajemy się wzajemnej fascynacji i zazwyczaj patrzymy na siebie przez różowe okulary. Wtedy uważamy, że partner/partnerka jest  wyjątkowy/a, stale odkrywamy w sobie podobieństwa i zazwyczaj pragniemy tego samego.

Niestety z czasem zaślepienie mija i zaczynamy dostrzegać, że dzieli nas znacznie więcej, niż nam się wydawało. Bywa, że już na tym tle dochodzi do nieporozumień. Ale kryzysy w życiu pary mogą pojawiać się z różnych powodów, takich jak: pogoń za karierą i związany z tym brak czasu, chęć przeforsowania swoich wartości i oczekiwań wobec partnera czy związku, problemy związane z wychowaniem dzieci, nadużywanie alkoholu czy stosowanie innych środków zmieniających świadomość...

Jednak najczęściej do kryzysów w związku dochodzi wskutek trudności we wzajemnej komunikacji. Ludzie nie potrafią ze sobą rozmawiać i siebie słuchać. Nie umieją jasno określić swoich potrzeb, swojej roli w związku, ani zaakceptować tego, że każdy jest inny. Często próbujemy na siłę zmienić partnera i dopasować go do siebie, do swoich potrzeb, do własnej percepcji świata... To powoduje, że para z czasem gubi szacunek dla wzajemnych potrzeb i przyzwyczajeń. I przegapia moment, kiedy ich relacje zaczynają się psuć.

Kryzys wywołuje silne emocje – złość, smutek, poczucie niespełnienia czy odtrącenia. Możemy poczuć się jak w matni… Żale, pretensje i skrywane urazy pogłębiają kryzys i mogą doprowadzić do rozstania.

Gdy partnerzy nie potrafią sobie radzić z konfliktami i sporami, terapia może okazać się jedynym ratunkiem dla związku.

Terapia małżeńska / pary uczy przede wszystkim akceptacji, słuchania drugiej osoby i wyrażania uczuć wprost.

Ta forma psychoterapii odbywa się podczas regularnych spotkań z udziałem pary i terapeuty.

Jedna sesja terapeutyczna trwa 75 minut i odbywa się raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie w uzgodnionym wspólnie czasie.

Proces terapii może być ustalony na pracę krótkoterminową (3 – 6 miesięcy) lub długoterminową (rok – kilka lat).

Czas pracy uzależniony jest od rodzaju problemów i ich głębokości.

© 2020 Gabinet Psychoterapii i Rozwoju Osobistego poMoc